DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 25.06.2017 23:36:06

Chovatelská stanice -RUSKÁ BAREVNÁ BOLONKA

TRÁVICÍ ÚSTROJÍ

BlueBoard.cz Button 88x31 px

 

 


TRÁVICÍ ÚSTROJÍ

Ve všech případech bolesti břicha nepodávejte krmení, pouze tekutiny a navštivte zvěrolékaře!

 Ztráta chuti k jídlu:

  1.  Úplné odmítání potravy je přípustné nanejvýš jeden den. Pokud pokračuje i druhý den, je nutná lékařská pomoc.
  2. Lékařskou pomoc vyhledejte i v případech, kdy pes chce jíst, ale není toho fyzicky schopen, nebo mu požití potravy zjevně působí bolest.
  3. Naproti tomu nechutenství není neschopnost přijímat potravu, ale jen zhoršená chuť k jídlu. Může to být výsledek překrmování, ale také symptom některé choroby. Jestliže jsou na psu vidět ještě například příznaky horečky(apatie, zrychlené dýchání, poloha vleže), spojte se s veterinářem.
  4. Méně zjevné případy nechutenství jsou způsobeny psychickými problémy, kdy pes může pociťovat stres ve vztahu k ostatním členům domácnosti.

 Přežírání:

  1. Některá plemena jsou svou žravostí pověstná(lovecká a honicí). Prevence pomocí pečlivého odměřování potravy je jednodušší než pokoušet se zvrátit situaci, která již nastala.
  2. Některý pes může přijímat nepřiměřené množství potravy a přesto může být podvyživený. toto může být problém špatného vstřebávání potravy, čemuž se dá pomoci úpravou diety.
  3. Neustálý úbytek na váze při normálním množství přijímané potravy, zejména ve spojitosti s nadměrnou žízní, může být příznak cukrovky. Jiná možnost je nádorové onemocnění. Oboje vyžadují okamžitý zásah lékaře.

 Zvrácené chutě:

  1. Snažte se zabránit psům v požírání odpadků....
  2. Požírání trávy bývá u psů dosti obvyklé, následuje zvracení, ale je to zcela normální jev a neznamená to žádnou chorobu.
  3. Požírání výkalů-koprofágie je zlozvykem některých psů.

 Průjem:

  1. Většina případů pramení z pozření nějaké nečistoty, velkého přežrání, rychlého hltání potravy, nebo náhlé změně ve stravování. Většinou se upraví sami bez léčby.
  2. Pomoc lékaře je nutná, jestliže je průjem dlouhotrvající, zvláště je-li doprovázen zvracením, dále pokud je ve výkalech patrná krev nebo jsou-li nápadně tmavé, což znamená také krvácení v trávicím traktu, naopak velmi světlé a páchnoucí výkaly mohou znamenat poruchu trávení tuků.
  3. Dalším problémem mohou být parazité(většinou to bývají celí červi, ale i bílé články velikosti rýže) toto není příliš vážné, ale zvíře je nutné odčervit!
  4. Při léčbě průjmu nepodáváme potravu s játry nebo mlékem!
  5. Po prvních 24 hodin nepodávejte žádnou pevnou potravu, jen glukózu a vodu a tekutou suspenzi nějaké lehce stravitelné potrav(rozmixované krmení pro štěňata). Když se stav upraví po jednom a ž dvou dnech postupně zavádějte normální stravu.

 Torze a diletace žaludku:

  • Klinické příznaky: neúspěšné pokusy o zvracení, kolaps, pokud se psu nedostane okamžitá pomoc, následuje smrt. Toto je jedna ze situací, kdy minuty opravdu znamenají život nebo smrt!
  • Nemoc je způsobena náhlým nahromaděním plynů v žaludku, který se otočil kolem vodorovné osy a tím uzavřel výstupové cesty. Tlak z nadmutého žaludku omezuje krevní oběh k životně důležitým orgánům a může ovlivnit srdeční činnost.

 Cizí těleso v tlamě nebo krku:

  • Příznaky: nadměrné slinění, odmítání potravy, zjevná bolestpři pokusu o pozření potravy, pes se dotýká tlapou tlamy, může se dusit, přičemž se může zhroutit a vnitřek tlamy zmodrá.
  • Pomoc: odstraňte viditelné cizí předměty, jestliže modrá vnitřek tlamy- pokuste se psovi dostat do krku a předmět odstraňte(použijte např.: držadlo lžíce...Ne špičaté předměty!)Někdy je nutné psa okamžitě dopravit k lékaři!

 Cizí těleso ve střevech:

  • Někdy se střeva mohou ucpat spolknutými kamínky, hračkou....i když je psi většinou bez problémů vypudí dozor zvěrolékaře je nutný, psa nekrmte, dokud to lékař nedovolí.

 Zvracení:

  • Většina psů zvrací velmi snadno a často to vůbec nic neznamená. Pokud však pes zvrací delší dobu, poraďte se se zvěrolékařem. Pokud je zvracení provázeno průjmem-může dojít k dehydrataci- podávejte psovi malé množství vody s glukózou a nechte ho co nejdříve odborně vyšetřit.

 Zácpa:

  • Příčinou může být náhlé zavedení kostí do psího krmení, pokud na ně pes není zvyklý. Pomoc- zvěrolékař může psovi zavést klystýr.
  • U starých psů může být příčinou zpomalená peristaltika. Pomoc- můžeme do žrádla přidat otruby a gelové projímadlo.
  • U starších psích samců může být příčinou zácpy zvětšená prostata tlačící na útroby. Pomoc- hormonální léčba.